Antennarbete

Idag var det aktivitet på klubben! Flera medlemmar som är intresserade av radiosport var på plats och reste tillfälliga antenner inför kommande helgs radiotävling, WPX SSB. Hela klubbens ungdomssektion deltog. Flera seniora medlemmar har lånat ut utrustning inför denna tävling. Slutsteg har lånats ut av Peter Axelberg (GYB) och Göran Rosén (EDG). HQL har lånat ut koaxial och dessutom tar Oscar (NIA) med sitt L4B.

Vi reparerade fan-dipolen för 40/80 samt reste två ytterligare vertikalsystem med god separation. Dessutom provlästes ytterligare en Yagi som kan stå med fast azimuth. Vi får se om denna tas i bruk. Tanken är att vi kör i kategori ”multi-multi”. Sammanlagt kan vi då ha 3 transceivrar igång simultant, 48 timmar i sträck.

Nu återstår en del småfix med datorer och antennsladd. Operatörsplatser skall göras i ordning etc.

Vi uppmuntrar klubbens medlemmar att komma på besök och testa contest den kommande helgen!

Filter

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s